//
arkiva

Ardit Rada

Ardit Rada ka shkruar 50 postime për Ardit Rada

Opozita po krijon disidencën politike në emigrim

Nga Ardit Rada Partia Demokratike duket se po largohet nga aksioni politik tradicional të trashëguar nga Sali Berisha. Teksa kritikat më të mëdha ndaj Lulzim Bashës bëhen për mungesën e protestave, duket se ai ka një tjetër plan. Qysh prej vitit 2015, partia kryesore opozitare proklamoi dëshminë e ish-policit Dritan Zagani duke vijuar më pas … Vazhdoni leximin

“21 vjet që ‘fle’ me Enverin. Nuk e shes se është i shtetit”

Ardit Rada / Labinot Mal “O Ramazan dun me na e mor Enverin!”, iu drejtua gjithë shqetësim Sabireja udhërrëfyesit që na çoi tek shtëpia e Konferencës së Labinotit. Në fakt, gruaja e cila ka 21 vite që e ruan shtatoren në bronz 3 metër të lartë dhe që peshon 750 kg, është përballur disa herë … Vazhdoni leximin

NJË TRAGJEDI NË 3 AKTE -(Fan Noli, 1929)

Shkruan Fan Noli Botuar më 1929 Diktatura jugosllave peshon rëndë mbi të gjithë popujt e robëruar prej militaristëve serbë. Kjo diktaturë është dërrmonjëse për shqipëtarët e Kosovës dhe të së tjerave vise shqiptare të Ulqinit, Antivarit, Hotit, Grudës, Plavës, Gusinjës dhe Dibrës, të aneksuara njëra pas tjetrës më 1880, 1912, 1919 dhe 1924 prej Serbisë. … Vazhdoni leximin

Mbi karriget e atyre që hodhën themelet

Si per ironi te fatit, shqiptaret dhe sidomos Vlora heroike do te perjetoje nje tragjikomedi sa per 100 vite te njeheresh. Qeveritaret dhe qeverisesi i sotem begenisen me ne fund t’i qasen Vlores! E jo per vizite as ajdi per Vloren e vlonjatet, jo, se ajo e percellon syte, por per nje mizanskene tragjikomike. Do … Vazhdoni leximin

I sprovuar dhe i duruar Sali Berisha priti ditën e tij

“Gjatë përvjetorit të 100 të Shqipërisë, kryeministri i saj i paoksidueshëm shpalosi flamurin e bashkimit kombëtar të shqiptarëve të Kosoves dhe Maqedonisë. Ai guxoi! Në moshen 68 vjeçare shefi i qeverisë së Tiranës Sali Berisha foli papritur për bashkimin kombëtar të shqiptarëve, njeriu që mposhti diktaturën e çmendur komuniste në fillim të viteve ’90, i … Vazhdoni leximin

1931, Ahmet Zogu: Korça e Gjirokastra janë toka greke

Nga Ardit Rada “Unë e pranoj që realisht mbretëria e shqiptarëve ka pjesë greke. Si Korça, Himara, Dhruvjani, Gjirokastra …”. Autori i kësaj fjalie-bombë? Ahmet Zogu, dora vetë. Të paktën kështu pretendon një autor grek Kostas Maris, i cili citon një intervistë të Ahmet Zogut dhënë në 1931-shin e largët gjatë një udhëtimi drejt Vjenës … Vazhdoni leximin

24-ORËSHI I NJË GAZETARI

Dhënë për gazetën “Game Over” Të shkruaj ka lindur si pasion, tashmë është nevojë…”, tregon Ardit Rada, një ndër gazetarët e të përditshmes “Shekulli” në rubrikën “24 orëshi i një gazetari”. Edhe pse terrenin e ka shkelur vetëm katër vjet më parë, Arditi numëron dhjetëra sakrifica, vështirësi dhe momente të veçanta që ka hasur gjatë … Vazhdoni leximin

Albpetroli drejt një bllofi? Interneti na thotë shumë

Nga Emirjon Senja Pas surprizës së ofertës miliardëshë ditën e parë, me faktet e çuditshme dhe kontradiktore që dalin nga ora në orë, procesi i shitjes së “Albpetrolit” rrezikon të kthehet minimumi në një “bllof” dhe maksimumi një super skandal. Pasi gjithë media shkroi se kompania që ofroi vlerën më të madhe ishte konsorciumi “Vetro … Vazhdoni leximin

Bashkim Hoxha: Dramat e konkursit, era vjetërsirë

Nga Elsa Demo Anëtari i jurisë për dramën shqipe Bashkim Hoxha nuk ishte i pranishëm në shpalljen e fituesve në Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Me një qëndrim krejt ndryshe nga anëtarët e tjerë të jurisë, Hoxha evidenton në një intervistë për “Shekullin”,  problematikat kryesore të veprave pjesëmarrëse në konkurrim. Problematika që është … Vazhdoni leximin

Selia e Nolit, kabinë elektrike e depo fshesash

Ardit Rada Shumëkush e ka vënë re prej vitesh se në kryeqytet, në një vend krejtësisht të ekspozuar qëndron një godinë një katëshe jo më e madhe se 4 metra katrorë. Bëhet fjalë për ndërtesën e vogël në lulishten përpara sallës së Kuvendit, aty ku dikur njihej me emrin Namazgjaja. Një ndërtesë e lyer me … Vazhdoni leximin

Përditësime Twitter

Vendosni adresën tuaj të e-mailit

Bashkojuni 34 ndjekësve të tjerë