//
arkiva

Shkrime

Kjo kategori përmban 23 postime

Opozita po krijon disidencën politike në emigrim

Nga Ardit Rada Partia Demokratike duket se po largohet nga aksioni politik tradicional të trashëguar nga Sali Berisha. Teksa kritikat më të mëdha ndaj Lulzim Bashës bëhen për mungesën e protestave, duket se ai ka një tjetër plan. Qysh prej vitit 2015, partia kryesore opozitare proklamoi dëshminë e ish-policit Dritan Zagani duke vijuar më pas … Vazhdoni leximin

1931, Ahmet Zogu: Korça e Gjirokastra janë toka greke

Nga Ardit Rada “Unë e pranoj që realisht mbretëria e shqiptarëve ka pjesë greke. Si Korça, Himara, Dhruvjani, Gjirokastra …”. Autori i kësaj fjalie-bombë? Ahmet Zogu, dora vetë. Të paktën kështu pretendon një autor grek Kostas Maris, i cili citon një intervistë të Ahmet Zogut dhënë në 1931-shin e largët gjatë një udhëtimi drejt Vjenës … Vazhdoni leximin

Selia e Nolit, kabinë elektrike e depo fshesash

Ardit Rada Shumëkush e ka vënë re prej vitesh se në kryeqytet, në një vend krejtësisht të ekspozuar qëndron një godinë një katëshe jo më e madhe se 4 metra katrorë. Bëhet fjalë për ndërtesën e vogël në lulishten përpara sallës së Kuvendit, aty ku dikur njihej me emrin Namazgjaja. Një ndërtesë e lyer me … Vazhdoni leximin

Fytyra e dytë e Enver Hoxhës…

Ardit Rada Krijimi i një maske është art më vete që i ka rrënjët që në lashtësi. Ato janë përdorur jo vetëm për të fshehur fytyrën gjatë një krimi, por edhe si aksesorë për festime të ndryshme si ballot e vallëzimit, festat e karnavaleve në kultura të ndryshme etj. Por pakkush e di se ekzistojnë … Vazhdoni leximin

MOS BËNI SIKUR JETONI NË NJË VEND NORMAL!

Çdo ditë e javës që lamë pas është shoqëruar me vrasje. Me një bilanc lufte, Shqipëria duket se ia ka kaluar edhe Irakut. E kam thënë edhe më parë se ka dy lloje qeverish: Ajo që vret qytetarët e vet, si në Siri; dhe ajo që nuk garanton dot rendin publik. Ne i kemi të … Vazhdoni leximin

Disa përgjigje për copën e mishit me dy sy

Ardit Rada I vetëquajturi Mbreti Leka II, pasardhësi i Princit Leka I dhe nip i Ahmet Zogut, në një intervistë për të përjavshmen ruse “Jehona e Planetit” i ka dhënë përgjigje të habitshme gazetares Oksana Dyachenko. Këtë shkrim mund ta trajtoja edhe në formën e një komenti mbi ato vepra që bëri i gjyshi dhe … Vazhdoni leximin

Shumë banale për t’u thënë

Ardit Rada Ne, shqiptarët, jemi një popull që nuk mbajmë mend më shumë se tre muaj. Kjo, jo e thënë nga unë por e dalë nga një raport i para një viti nga një organizatë e huaj që merret me kulturat, formimet e etnive dhe demografinë. Kësisoj, jam i detyruar që për ta ilustruar si … Vazhdoni leximin

Flliqe Lulin, flliqe…

Ardit Rada Pak javë përpara fushatës elektorale të vitit 2011, kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Tiranës u gjend në studion e emisionit ‘Zonë e lirë’. Në atë zallamahinë që TV Klan krijon në kësi rastesh, ku ka për borxh që demokratët t’i fusë edhe në emisionet me karakter sportiv apo bujqësor, Lulzim Basha me … Vazhdoni leximin

MASHTRIMI I MADH

Ardit Rada Kryeministri shquhet për llogari të rralla matematikore dhe kontroll absolut mbi njerëzit e tij. Për këtë arsye, është e vështirë të përtypet teoria që ai gaboi aq shumë, sa më në fund, fati i shndriti Bujar Nishanit për t’u bërë presidenti i gjashtë i Republikës së Shqipërisë, aq më tepër në vigjilje të … Vazhdoni leximin

Për të vdekurin nuk flitet…

Ish-futbollisti dhe trajneri i Kombëtares, Medin Zhega, ndërroi jetë dy ditë më parë. Personalisht, nuk e ndjek futbollin, madje as nuk marr vesh hiç. Mirëpo, të ndjerin Zhega e mbaj mend si trajner të përfaqësueses. E mbaj mend edhe në një rast ku nën cilësinë e trajnerit, një televizion i bëri një kamera të fshehtë … Vazhdoni leximin

Përditësime Twitter

Vendosni adresën tuaj të e-mailit

Bashkojuni 34 ndjekësve të tjerë